Příprava chloridu železitého (FeCl_3)

Každý kdo si vyrábí vlastní DPS nejjednodušší nažehlovací cestou potřebuje k vyleptání připraveného cuprextitu leptací roztok. Ten je nejčastěji tvořen asi 30% roztokem chloridu železitého. Ve specializovaných obchodech se dá sehnat za přijatelnou cenu asi 50Kč za 200ml, prodává se i v lahvích po 500ml, nebo 1l. Nicméně tento roztok se dá poměrně jednoduše, i když časově náročně, připravit z běžně dostupných substancí i „doma“. Doporučuji dobře větrané prostory – při přípravě vznikají dráždivé a vznětlivé páry! Na místě je také použití ochranných pomůcek.Pro přípravu je zapotřebí 30% HCl, která se dá v drogerii zakoupit za cca 25Kč/l (běžně se používá k čištění odpadních potrubí), dále cca 30% peroxid vodíku (technický lze znovu získat v drogerii – používá se k bělení a čištění), stojí asi 40Kč/l, nicméně při přípravě je ho potřeba asi 8x méně než HCl, proto (v závislosti na požadavku) stačí půl litrová lahev. Poslední součástí je rez, nebo železo. V praxi se nejlépe používají obyčejné-železné hřebíky.

Pokud je to možné, hřebíky nadělíme na menší kusy – rychlost procesu přípravy výrazně ovlivňuje plocha, na kterou může HCl působit, nejideálnější jsou proto železné piliny. Jeden gram Fe odpovídá zhruba 9,3ml výsledného roztoku, Fe tedy odvažujte podle tohoto poměru a nasypte ho do dostatečně velké nádoby (plastové nebo skleněné). Vycházejme z toho, že budete výrábět ze Z gramů železa. Do nádoby tedy přilijete 7,5xZml HCl. Poklidnou reakcí začne vznikat chlorid železnatý a uvolňuje se vzdušný vodík, který je hořlavý. Tato reakce může být výrazně urychlena zahřátím roztoku na ohřívači, v opačném případě může reakce trvat od několika hodin po několik dní.

FeCl_2

Bublinky vodíku se tvoří od povrchu hřebíků. Barva roztoku se postupně mění z bezbarvé přes žtutou po zelenou.

Po dokončení reakce je vhodné roztok FeCl_2 přefiltrovat, obsahuje totiž prvky, které byly jako příměsi v hřebících, především uhlík. Roztok by pak měl mít zelené zabarvení.

Nyní přidáme 0,75xZml HCl a připravíme si Zml peroxidu vodíku. Peroxid vodíku do roztoku přiléváme jen velmi opatrně a nejlépe po menších dávkách! Reakce je bouřlivá a roztok se zahřívá, je tedy vhodnější použít nádobu skleněnou. V případě použití plastové nádoby hrozí riziko deformace a protržení nádoby vlivem vysoké teploty roztoku.

Výsledný roztok má tmavě hnědou barvu. FeCl_3 zanechává na kůži a především na textiliích rezaté skvrny, kterých se lze zbavit jen do vyschnutí.

FeCl_2

Zabarvení roztoku je typicky žlutohnědé.

Obdobným způsobem se pak lze leptací roztok regenerovat.

Pro více obrázků z procesu přípravy nahlédněte do mé galerie na Rajče.net
Přesnější popis přípravy se nachází na abcdimenze.wz.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Chemie, Elektronika se štítky a jeho autorem je fojjta. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.